Heute Nacht: Helene Fischer – popschlagereita ja sirkushuveja koko rahalla

Helene Fischerin läpimurto tapahtui, kun Saksa voitti jalkapallon MM-kultaa 2014.

KONSERTTI | Helene Fischer 360° Stadion Tour 2026. Berliinin olympiastadion 13.6. ★★

SAKSALAINEN megatähti Helene Fischer, 41, on onnistunut yhdistämään perinteisen schlagerin nykyaikaiseen popmusiikkiin, mikä on tehnyt hänestä yhden Saksan myydyimmistä laulajista.

Helene Fischer esiintyy parhaillaan jättimäisellä stadionkiertueella 20-vuotistaiteilijajuhlansa kunniaksi. Berliinissä show keräsi olympiastadionille 90 000 hengen yleisön.

Koleassa kesäillassa tunnelma lämpeni saman tien, kun Fischer lennähti vaijerien varassa stadionille ja aloitti hittiputkensa Jetzt oder Nie. Vajaan kolmen tunnin kappalelista koostui uran alkuaikojen slaagereista (Von hier bis unendlich, Ich will immer wieder… dieses Fieber spür’n) vetäviin potpureihin, takuuvarmoihin villitsijöihin (Regenbogenfarben, Atemlos durch die Nacht, Herzbeben) ja uusiin biiseihin (Warum, Heute Nacht).

MINUN mielestäni 360° Stadion Tour ei ollut Helene Fischerin paras show. Olympiastadionin äänentoistossa oli ongelmia, mutta vielä suurempaa harmia aiheutti esiintymislavan sijoittaminen kentän keskiosaan.

Ratkaisu maksimoi myytävien katsomopaikkojen määrän, mutta kun Fischer joutui esiintymään neljään eri suuntaan, yleisö näki usein pelkän tyhjän näyttämön ja seurasi live-esitystä vain videotaululta. Pitkät catwalkit tekivät show’sta maratonjuoksun niin solistille kuin tanssijoille.

Helene Fischerin harrastamat lento- ja akrobatiatemput näyttivät tässäkin konsertissa henkeäsalpaavilta. Fisherin ilma-akrobatiaesitys miehensä Thomas Seitelin kanssa oli illan herkintä antia.

Heute Nacht on Helene Fischerin tuore hitti.

LOPPUHUIPENNUKSESSA ei säästetty pyrotekniikkaa, vaan juhlakansa sai sirkushuveja koko rahan edestä. Esiintymislava näytti räjähtävän taivasta myöten, ja stadion täyttyi savusta, paukkeesta ja ilotulitteista.

Näyttävä lopetus siivitti samalla lentoon Helene Fischerin uunituoretta kappaletta Heute Nacht. Jos Saksa yllättäisi tänä kesänä jalkapallon MM-kisoissa, voitonjuhlien kisabiisi olisi vuorenvarmasti tässä.

Helene Fischerin ratkaiseva läpimurto tapahtui vuonna 2014, kun Saksa voitti maailmanmestaruuden ja Fischer esitti juhlissa Atemlos durch die Nacht -kappaleensa. Brandenburgin portilla oli tuolloin puoli miljoonaa saksalaista toivottamassa voittajajoukkueen tervetulleeksi.

Jaa blogikirjoitus. Kiitos että välität!